Aby byl trávník pěkně zelený a hustý, je nutné se o něj pravidelně starat.
Pravidelným sečením se zajistí houstnutí travního drnu, zároveň se však s posečenou trávou odstraňují důležité živiny. Proto je nutné tyto živiny dodávat formou hnojení.
Občas se v trávníku objevují plevely (dvouděložné druhy jako jsou pampelišky, sedmikrásky, jitrocel atd.), tyto plevely mohou vytlačovat původní druhy trav a postupně je mohou nahradit úplně. Proto patří likvidace těchto plevelů k základním úkonům při údržbě trávníku (provádí se chemickým postřikem).
Důležitou součástí kvalitní péče o trávník je pravidelné odstraňování stařiny tzv. vertikutací. Ideální četnost je 2x ročně (na jaře a na podzim).
Snad nejdůležitější pro růst trávníku je pravidelná zálivka. Nejsnadnější cesta, jak docílit pravidelného zalévání, je použití automatické závlahy.
Okrasné záhony bývají zpravidla tvořeny výsadbou keřů, stromů a trvalek.
Všechny tyto rostliny potřebují určitou péči. U kvetoucích keřů je důležitý odborný řez, který zajistí správný růst a bohaté kvetení.
Nově vysazené stromy potřebují odbornou péči i několik let po výsadbě (zejména při tvarování koruny, zajištění správné opory stromu atd.). U starších stromů nebývá nutná častá péče, ale čas od času je důležité odstranit suché nebo poškozené větve odborně vedeným řezem.
Nedílnou součástí výsadeb jsou trvalky. I ty potřebují pravidelnou péči: odstraňování odkvetlých částí, přikrývání na zimu atp.